Návod na šití šaty RUBIC
1/ Začneme sestavením zadního dílu. Složíme na sebe lícem na líc ZD a sešijeme středový šev (šev je tvarovaný, aby šaty pěkně kopírovaly tvar zad).
2/ ZD rozložíme a šev sežehlíme.
3/ K ZD připojíme sedlo, sedlo ZD položíme lícem na líc ZD a sešijeme členící šev.
4/ Členící šev sežehlíme.
5/ Pro kompletaci ZD potřebuje boční vsadky. Při stříhání si dobře díly popíšeme, která část patří k PD a která k ZD, ať vsadku stranově nepřehodíme. Taktéž přeneseme ostatní značky ze střihu na látku.
6/ Boční díly položíme lícem na líc ZD a sešijeme členící šev.
7/ Díly rozložíme a šev sežehlíme směrem do bočního dílu. ZD máme kompletně připravený.
8/ A jdeme na PD. Opět položíme sedlo PD a na líc PD a sešijeme členící šev.
9/ Díly rozložíme a šev sežehlíme.
10/ Následují kapsy do švu - jistě naše oblíbená část:-)). Střihneme si dvojice kapesních váčků (1 x dvojice ve vzoru, co máme PD a 1 x dvojice v barvě, co máme boční vsadky).
11/ Z rubu si vyztužíme kraj kapsy proužkem vlizelínu (u dvojice ve vzoru PD).
12/ Taktéž si z rubu PD vyztužíme proužkem vlizelínu místo, kde bude umístěná kapsa.
13/ Položíme kapesní váček na líc PD a předšijeme otvor kapsy.
14/ Do vnitřních rohů provedeme nástřih.
15/ Díky nástřihům nám půjde kapesní váček krásně otočit do rubu PD, kraj kapsy vyžehlíme a prošijeme.
16/ Nyní na sebe složíme lícem k líci oba kapesní váčky...
17/...a kapesní váčky sešijeme.
18/ Kapesní váčky si na sebe urovnáme a z lícové strany váčky nad a pod otvorem kapsy sešijeme s PD, abychom kapesní váčky připevnily - bude se nám pak lépe s kapsou manipulovat.
19/ Jdeme na sešití náramenic. Pro zpevnění náramenic můžeme na PD v rubu položit proužek ze stejného úpletu. Toto zpevnění je výhodné zejména u slabších úpletů, které se při sešívání rády vytahují a celkově hůře drží tvar.
20/ Proužek do náramenice je stříhán ze stejného úpletu jako sedlo, stříhán je po sloupku = tak méně pruží, což je pro zpevnění žádoucí.
21/ Sešijeme náramenice.
22/ A jdeme na poslední členící šev trupu, což je šev PD a boční vsadky, kde je zároveň umístěna i kapsa a to znamená, že tady se opravdu nic nenaspěchá. Tento šev rozhoduje o tom, jestli bude kapsa pěkná a nenápadná nebo to bude první, čeho si na šatech všimneme, takže šijeme pomalu a s klidem:-). Položíme si boční díl na PD a sešpendlíme si celý členící šev. Následně doporučuji nejprve na jednojehlovém stroji sešít místo, kde je umístěná kapsa. Je to z důvodu toho, že na klasickém stroji lépe trefíme přesné sešití kapsy, než když se rovnou celý šev sjede na overlocku a pak se kamuflují nerovnosti.
23/ Nyní můžeme celý šev sešít na overlocku a v místě kapsy se snažíme plynule navázat na předcházející šití z minulého kroku.
24/ Kapsa je hotová.
25/ Když to klapne, tak je kapsa takto pěkně provedená a když ne, tak další bude určitě lepší a lepší:-).
26/ A zbývají rukávy.
27/ Rukávy se tentokrát budou všívat do uzavřeného průramku (kvůli boční vsadce, která nemá klasický boční šev), proto si sešijeme rukávový šev. Šev sežehlíme.
28/ Založíme délku rukávu a prošijeme.
29/ Rukáv vložíme do průramku a vešpendlíme podle značek.
30/ Rukáv všijeme.
31/ Všité rukávy.
32/ A jdeme na průkrčník. Máme lem průkrčníku...
33/...který složíme lícem dovnitř a sešijeme.
34/ Lem sežehlíme na dvojito a vyznačíme si jeho polovinu.
35/ Na průkrčníku si vyznačíme jeho polovinu (předpoklad je, že šev lemu průkrčníku budeme mít umístěný na náramenici). Není to žádné složité vyměřování metrem, prostě chytneme za náramenici a celý průkrčník na sebe postupně složíme až dojdeme k jeho polovině.
36/ Do průkrčníku vložíme lem - šev lemu na náramenici a polovinu lemu na polovinu průkrčníku a lem rovnoměrně vešpendlíme do průkrčníku.
37/ Lem všijeme.
38/ Průkrčník vyžehlíme a šev můžeme prošít elastickým stehem.
39/ Poslední skládačkou do naší rubikovy kostky je dolní lem. Díly lemu složíme lícem na líc a sešijeme boční kraje. Šev sežehlíme.
40/ Založíme dolní kraj a prošijeme.
41/ Lem vložíme do šatů a všijeme. Švy lemu patří na střed boční vsadky.
42/ Lem je přišitý k šatům.
43/ A máme hotovo:-)